logo koleje wielkopolskie 32x32 Dodaj Koleje Wielkopolskie na pulpit Dodaj

Dodaj Koleje Wielkopolskie na pulpit, przeciągając ikonkę kłódki z paska adresu w wybrane miejsce na pulpicie.

Dodaj Koleje Wielkopolskie do ekranu startowego: wybierz menu , a następnie "Strona > Dodaj skrót do strony".

RODO
Podróż bez barier
Komunikacja bez barier
Infolinia: 19757
Opłata za połaczenie zgodna z cennikiem operatora

Aktualności

90-ta rocznica urodzin Krzysztofa Komedy

27 kwietnia, 2021
Grafika promująca pociąg KOMEDA

Ostrów Wielkopolski i Poznań to dwa ważne miasta w biografii wielkopolanina, Krzysztofa Trzcińskiego-Komedy – kompozytora i pianisty. Z okazji przypadającej w tym roku 90-tej rocznicy jego urodzin, wraz z Urzędem Miejskim w Ostrowie Wlkp. przygotowaliśmy szereg ciekawostek.

Od 14 marca br. na trasie Poznań – Ostrów Wielkopolski kursuje pociąg „KOMEDA”. Codziennie o godz. 11:32 wyjeżdża ze stacji Poznań Główny, do Ostrowa Wlkp. przyjeżdża o 13:06. O godz. 14:24 wraca z Ostrowa do Poznania. W pierwszym kursie pociągu uczestniczyła Pani Prezydent Ostrowa Wlkp., Beata Klimek.

Relacje Komedy z tymi miastami przedstawia wystawa „Komeda. Pociąg do jazzu”, którą można zobaczyć przy wejściu głównym na ostrowski dworzec kolejowy. Scenariusz ekspozycji przygotował Tomasz Wojciechowski w konsultacji z Tomaszem Lachem, synem Zofii Komedowej, żony Krzysztofa Komedy. Oprawę graficzną stworzył Konrad Moszyński, autor m.in. muralu z wizerunkiem Krzysztofa Komedy, który widać zaraz po wyjściu z ostrowskiego dworca.

W dzień poprzedzający rocznicę urodzin nastąpiło uruchomienie neonu na ścianie kamienicy, na której znajduje się mural z wizerunkiem Krzysztofa Komedy. Na muralu zapalają się kolejne elementy neonu: rozrzucone litery składające się na pseudonim artysty, jego profil i pięciolinia. Rozświetleniu neonu towarzyszyło wykonanie skomponowanej przez Komedę ballady „Nim wstanie dzień”.

Neon na muralu Krzysztofa Komedy

Urząd Miejski w Ostrowie przygotował jeszcze inne niespodzianki. Na pasażerów pociągu KOMEDA czekają w pociągu bezpłatne egzemplarze Przewodnika „Ostrowskie ślady Krzysztofa Komedy”. Przewodnik można również pobrać w formacie PDF ze strony Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wlkp. A w kolejnych miesiącach pasażerowie pociągu będą mogli oglądać także inne prezentacje opowiadające o związkach Komedy z Ostrowem Wielkopolskim.

Natomiast w czerwcu w Ostrowie Wielkopolskim odbędzie się jubileuszowa 10. edycja Grand Prix Komeda. Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy.

Pani kierownik pociągu trzyma w ręku Przewodnik "Śladami Krzysztofa Komedy"

 

 

 


Udostępnij: Facebook
Zapisz: