logo koleje wielkopolskie 32x32 Dodaj Koleje Wielkopolskie na pulpit Dodaj

Dodaj Koleje Wielkopolskie na pulpit, przeciągając ikonkę kłódki z paska adresu w wybrane miejsce na pulpicie.

Dodaj Koleje Wielkopolskie do ekranu startowego: wybierz menu , a następnie "Strona > Dodaj skrót do strony".

RODO
Podróż bez barier
 Tłumacz Migam 
logo migam
A- A A+
A A A A
Infolinia: 616 500 106

Aktualności

Koleje Historii 28-29 września 2020 r.

23 września, 2020
Koleje Historii

W tym roku obchodzimy 100-lecie bitwy warszawskiej, najważniejszej operacji wojskowej wojny polsko-bolszewickiej. Koleje Wielkopolskie wraz z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Fundacją Koncept Kultura z Warszawy oraz Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie przygotowały projekt mający na celu przybliżenie tych wydarzeń mieszkańcom Wielkopolski. Projekt przybliża również mało znany fakt – udział Wielkopolan w wydarzeniach sprzed 100 lat.
„Mało kto wie, jak ważną rolę nie tylko w samej bitwie warszawskiej, ale w całej wojnie polsko-bolszewickiej spełniły oddziały wielkopolskie” – mówi dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie dr Michał Bogacki. „– Były to jednostki wywodzące się bezpośrednio z Armii Wielkopolskiej, która przyczyniła się do zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego. Żołnierze byli więc ostrzelani. Na tle innych jednostek Wojska Polskiego w tym czasie byli doskonale wyposażeni. Nic dziwnego, że właśnie te, wyróżniające się na tle całej armii oddziały, już od 1919 r. wykorzystywano na najtrudniejszych odcinkach wojny polsko-bolszewickiej, a jedna z dywizji wielkopolskich odegrała ważną rolę w bitwie warszawskiej”.

„Koleje Historii” realizowane  to kontynuacja „Kolei Wolności” organizowanych w 2018 i 2019 r. „Niestety, ze względu na panującą pandemię musieliśmy w tym roku zmienić formułę” – mówi Magdalena Robaszkiewicz, kierownik Działu Obsługi Wystaw i Edukacji gnieźnieńskiego Muzeum. „– W tym roku w ramach naszego wspólnego projektu w pociągach Kolei Wielkopolskich wyświetlane będą specjalnie przygotowane prezentacje ukazujące wybranych Wielkopolan, uczestników wydarzeń roku 1920. W jednym zaś będą dodatkowo specjalne dwa indywidualne stanowiska, gdzie prezentowany będzie film «Wiktoria 1920» w technologii VR 360o, przygotowany przez Fundację Koncept Kultura. ” Szczegóły na temat tras:

Plan pokazów filmu Wiktoria 1920